Portakal Web & Grafik Tasarım Stüdyosu Portakal Web & Grafik Tasarım Stüdyosu

Web sitesi yapmak ne işimize yarar?

Bu makalemizde günümüz iş dünyasının en önemli hususlarından biri olan internette şirket tanıtımı konusuna değineceğiz. Bu konu ele alındığında öncelikli olarak akla gelen bazı sorular vardır, bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

  • Web sitesi yapmak ne işimize yarar?
  • İnternet sitesi nasıl yapılır?
  • Şirket web sitesi ile kişisel web sitesi arasında ne gibi farklılıklar bulunmaktadır?
  • Ucuz web sitesi çözümlerine nereden ulaşabiliriz?

Dilerseniz hiç vakit kaybetmeden aklımıza gelen ilk soru ile başlayalım. Web sitesi yapmak ne işimize yarar?Bugün karşılaşmakta olduğumuz en ilginç şeylerden biri şüphesiz birçok orta ölçekli şirketin ve kuruluşun web sitesi olmayışıdır. Çoğu kişiye sorulduğunda alacağınız yanıt web sitelerinin iş hayatında ne kadar önemli bir yer tuttuğuna ilişkindir, fakat görüyoruz ki aslında durum böyle değil. Birçok kuruluş web siteleri olmadığından dolayı iş kapasitelerinin çok düşük bir yüzdesini kullanmaktadırlar çünkü internette tanıtımı olmayan bir şirket ya da birey mümkün olan en kuvvetli pazarlama stratejisi olan online medya ürünlerinden yararlanmamaktadır.

Bunun en önemli sebebi daha fazla müşteri tarafından ulaşılamamaktır. Çünkü artık herkes dükkan dükkan gezmek yerine bilgisayar başına geçip aradığı ürünlere ya da hizmetlere rahatlıkla ulaşabiliyor. Bu durum da ister istemez işletmeleri olumsuz yönde etkiliyor. İnternetten alışveriş yapmayı tercih etmeseler bile şahsınız ya da şirketiniz hakkında bilgi sahibi olarak size telefon aracılığıyla dönüş yapabiliyorlar.

Bir websitesine sahip olmanız, şahıs ya da kurum olarak güvenilirliğinizi artırır. Eğer bir web siteniz yoksa, bir çok insan işinizi yeterince ciddiye almadığınızı ya da tanıtıma dahi ihtiyaç duymayacak denli küçük çapta işler yaptığınızı düşünecektir. Müşteriler internette sizi aradığında bulamaz ise, ya da yalnızca diğer siteler üzerinden kısa tanıtımlarınızı bulabilirler ise, yeterince profesyonel olmadığınızı düşünebilirler. Bu olumsuz durum da sonuç olarak sizi hedef kitlenizden git gide uzaklaştıracak ve işleri daha güç hale getirecektir.

Oysa bir web adresi almak sizin sadece güvenilirliğinizi artırmaz, aynı zamanda iyi bir görsel tanıtım yapmış olursunuz. Bu da ürünlerinizi ya da sunduğunuz hizmetleri daha nitelikli kılarak potansiyel müşterilerinizde son derece olumlu izlenimler yaratır. Çünkü İnternet ile alakalı güzel olan şey, iyi bir sunum için şirketinizin büyük ölçeklerde iş yapıyor olması gerekmeksizin size katkı sağlayabilmesidir. Herkesçe bilinen bir gerçek vardır ki kaliteli bir web sitesi yapmak sizi arama motorlarında çok daha büyük ölçekte iş yapan birey ya da kurumlardan çok daha üstte yer almanızı sağlayabilir. Bu gibi sebeplerden dolayı her gün yüzbinlerce şahıs ya da kuruluş internetteki yerini almaktadır.

Bir diğer önemli sorumuz ise internet sitesinin nasıl yapıldığıdır. Bir websitesi yapmak şüphesiz fikirlerinizi, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi dünya ile paylaşmada harika bir yoldur. Lakin bu konuda henüz hiç bilgi edinmediyseniz, size biraz uzak kalıyor gibi durabilir. Makalemizin devamında aslında endişe edecek hiç bir şey olmadığını göreceksiniz. Çünkü Portakal Web internetteki çalışmalarınızı mümkün olan en kısa zamanda ve en nitelikli biçimde kolayca ortaya koymanızı sağlar. Kollarımızı sıvamanın vakti geldi. Öncelikle ihtiyacımızın ne olduğunu bulmalıyız. Web sitemiz ile hangi kitleye hitap edeceğimizi ve onlara ne sunacağımızı bir düşünmeliyiz. Buna karar verdikten sonra, sitemizin kaç bölümden/sayfadan oluşacağını belirleyerek, bu sayfalarda görsel yahut işitsel anlamda neye yer vereceğimize karar vereceğiz. Daha sonra destek hattımızdan ya da e-posta yoluyla bizimle iletişime geçip aklınızdaki projeyi hayata geçirmek için kalan adımlar üzerinde konuşabilir ve aklınızdaki her türlü soru işareti için bilgi alabilirsiniz.

Şimdi de “Şirket web sitesi ile kişisel web sitesi arasında ne gibi farklılıklar bulunmaktadır?” sorusuna gelelim. Bu konu aslında sitenizdeki içeriğin resmi ya da gayrı resmi olmasıyla alakalıdır. Kişisel web sitesi genel olarak bireylerin bir takım konular hakkında öznel duygu ve düşüncelerini içerir ve genellikle bir blog sayfasına da sahiptir. Bunun yanı sıra mini portföyler yayınlanarak hedef kitleye de ulaşılmaktadır. Bunun haricinde ise şahsi iletişim bilgileri yer alır. Fakat kurumsal web siteleri biraz daha kapsamlıdırlar. Öncelikle daha resmi bir lisan kullanılır ve içerik olarak nesnellik ön plandadır. Ürünler, hizmetler ve kurumsal bilgiler önceliklidir. Bölümleri genellikle 4 ila 7 sayfa arasında değişmektedir. Resim ve video gibi görseller ise sıklıkla profesyoneller tarafından sağlanmaktadır. Bu iki web sitesi türü arasında birtakım farklılıklar olmasına karşın nihai amaç her ikisinde de hedeflenen kitleye kolayca ulaşabilmektir.

Peki ya ekonomik web sitesi çözümlerine nereden ulaşabiliriz? İnternette bu çözümleri sağladığını iddia eden siteler gün geçtikçe katlanarak artmaktadır. Bu gibi websiteleri genellikle “bedava web sitesi yap, ucuz internet sitesi, çabuk web sitesi ücretsiz temaları” gibi etiketlerle sürekli karşımıza çıkmaktadırlar. İçlerinde işini iyi yapanlar olsa da bunlar malesef ki azınlıktadırlar. Daha çok insanların iyi niyetinden yararlanarak onları hayal kırıklığına uğratmaktan başka ortaya koydukları bir iş yoktur. Ondan dolayı birlikte çalışacağınız çözüm ortağınızı, sizi anlayan, sürekli ulaşabileceğiniz, ve uzun yıllardır bu sektörde ter dökmekte olan, Atatürk ilke ve inkılaplarından taviz vermeyerek yalnızca helal kazancın uğraşındaki şirketlerden tercih etmelisiniz. Burada önemli olan son derece güzel bir işi zor ve itici bir hale getirmeden, çok az zaman ayırarak en nitelikli çalışmaya ulaşmaktır. Bu konuda tercihinizi Portakalweb markasından yana kullandığınız için siz değerli müşterilerimize ayrıca teşekkür ediyorum.

Paylaş :

İlgili Yazılar